Patentmaksa fotogrāfiem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nereti rodas situācijas, kad cilvēks ar lielu prieku fotografē, taču hobiju pacelt jaunā, profesionālā līmenī, traucē neskaidrības ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu un nodokļu nomaksu. Šajā rakstā pastāstīšu, kas ir patentmaksa, kā arī to, kādos gadījumos un apmēros fotogrāfam tā ir jāmaksā. Ticiet vai nē, viss ir daudz vienkāršāk, kā sākumā varētu šķist.

Saimnieciskās darbības reģistrēšana

Lai cik tas nebūtu dīvaini, daudzus fotogrāfus šis solis mazliet biedē. Un, kaut kādā mērā, tas ir saprotams – Valsts ieņēmumu dienests (VID) vairumam cilvēku asociējas ar sankciju jūru un birokrātijas pinekļiem. Nav dūmu bez uguns, taču fotogrāfu gadījumā tas viss ir ļoti vienkārši.

Fotogrāfi var izvēlēties visdažādākās uzņēmējdarbības formas, kuras esmu apskatījis un salīdzinājis jau agrāk – citā savā rakstā, tomēr, manuprāt, visloģiskākā ir saimnieciskās darbības veicējs, kas valstij maksā patentmaksu. Šī uzņēmējdarbības forma izceļas ar ārkārtīgi vieglu reģistrēšanās procesu un ļoti simbolisku nodokli, kas sevī ietver pašas būtiskākās sociālās garantijas.

Jūs pat varat strādāt parastu, algotu darbu, un ja Jūsu darba devējam nav iebildumu (protams, ja informēsiet viņu), ka reizēm arī pafotografējat, varat piereģistrēties kā patentmaksātājs. Tas neatsauksies nedz uz Jūsu algu, nedz nodokļu apmēru.

Reģistrēties ir iespējams, aizpildot vienkāršu reģistrēšanās iesniegumu, un iesniedzot to kādā no VID klientu apkalpošanas centriem. Vēl bez aizpildītā iesnieguma līdz vajadzētu paņemt personu apliecinošu dokumentu. Reģistrēties ir iespējams arī EDS plašumos, taču, manuprāt, darīt to pa vecajai metodei arī nav nekādas vainas. Aizpildot iesniegumu, prātā vajadzētu paturēt divas lietas: pirmkārt, fotogrāfu profesijai ir piektais profesijas numurs, otrkārt, fotogrāfiem nepienākas samazināts patentmaksas apjoms. Par to, cik bieži ir jāreģistrējas, lasiet nedaudz zemāk!

Patentmaksa fotogrāfiem

monēta

Patentmaksa ir fiksēta ikmēneša maksa, zināmā mērā nodoklis, ko fotogrāfs samaksā valstij par savas saimnieciskās darbības veikšanu – fotografēšanu par naudu. Fotogrāfam, atšķirībā no citām Ministru kabineta noteiktajām profesijām, valstij nomaksājamā summa ir 50 eiro mēnesī. Tajā ir iekļauts gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Īsāk sakot, ja godprātīgi to maksāsiet, VID Jūs netraucēs un paralēli krāsies naudiņa pensijai. Tomēr te ir jāņem vērā kādu niansi – 50 eiro likme attiecas uz kopējo Latvijas teritoriju, bet ja kaut vienu fotosesiju plānojat veikt Rīgas teritorijā – konkrētajā mēnesī nāksies šķirties no 100 eiro banknotes. Bet domāju, ka te var baigi neiespringt un teikt, ka viss notika ārpus Rīgas..

Kad, kur un kam tā ir maksājama?

Tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik bieži Jums ir pasūtījumi. Piemēram, ja par samaksu fotografējat neregulāri, patentmaksu ir iespējams maksāt par konkrētajiem mēnešiem, kad Jums ir pasūtījumi. Ja neesat svētdienas fotogrāfs, tad patentmaksu ir iespējams maksāt arī par ilgāku laika periodu, piemēram, trīs, sešiem vai divpadsmit mēnešiem. Tie ir VID noteiktie maksājuma izvēles periodi.

Vēlos uzsvērt, ka patentmaksas maksāšana un reģistrēšanās kā saimnieciskās darbības veicējam, ir divas, neatraujamas lietas. Katru reizi, kad tuvosies komerciālās fotografēšanas mēnesis vai periods, būs no jauna jāiesniedz augstāk minēto iesniegumu un valsts budžetam jāpārskaita patentmaksas naudiņu.

Visas formalitātes ir jānokārto ne vēlāk kā 10 darbadienas pirms komerciālās fotografēšanas. Var gadīties arī tā, ka esat veicis apmaksu par trīs mēnešiem, piemēram, janvāri, februāri un martu, taču pēkšņi uzrodas lielisks piedāvājums iemūžināt kādu īpašu notikumu aprīlī. Ko darīt? Viss ir vienkārši – vēlākais, 20. martā veiciet maksājumu par aprīli kā atsevišķu mēnesi! Naudiņu pārsūtīsiet uz Valsts kases budžeta kontu, vēlākais, divu dienu laikā pēc iesnieguma iesniegšanas:

Nosaukums: Valsts kase
Reģistrācijas numurs:
90000050138
Konta nr.: LV61TREL1060000710000
Saņēmēja BIC kods: TRELLV22

Pēc tam, kad būs beidzies Jūsu apmaksātais periods, piemēram, trīs mēneši, pašnodarbinātās personas statuss tiks automātiski dzēsts. Kas ir interesanti, VID neuzliek par pienākumu nedz šī perioda beigās, nedz arī gada beigās kā īpaši atskaitīties par to, cik fotografējot nopelnījāt.

Kādos gadījumos tā nav maksājama?

Veicot saimniecisko darbību, Jūsu uzdevums ir ļoti rūpīgi un godprātīgi skaitīt nopelnīto naudiņu. To pēc pasākuma klients Jums pārskaitīs vai iedos skaidrā naudā. VID pat neuzliek kā obligātu prasību stingrās uzskaites kvīšu izrakstīšanu. Bet, ja nu Jums tādas gadījumā gribās, tad būs jānopērk savu kvīšu grāmatiņu un to jāpiereģistrē kādā no VID klientu apkalpošanas centriem.

nodokļu nomaksa

Lai nu kā, bet gada laikā Jūs nedrīkstat nopelnīt vairāk par 15 000 eiro. Drīkstat, tomēr tad, pēc šīs summas sasniegšanas, Jums būs jādodas uz VID un jāreģistrējas kā vispārīgam saimnieciskās darbības veicējam, vai jāizvēlas kādu citu uzņēmējdarbības formu. Tas visu sarežģītu.

Vēl laikam ir būtiski piebilst, ka, maksājot patentmaksu, Jūs nedrīkstēsiet strādāt pie komersanta, kura galvenā darbības joma ir foto / video pakalpojumi. Loģiski, tas tāpēc, lai šo ērto nodokļu režīmu kā loopholu neizmantotu uzņēmumi, nemaksājot pilnus nodokļus par saviem darbiniekiem.

Vai šis raksts Jums likās vērtīgs un noderīgs? – Padalieties ar draugiem!

Dalieties!

2 komentāri

Izsakiet viedokli